TEOG HAKKINDA

TEOG(TEMEL EĞİTİMDEN ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ) NEDİR?

TEOG, temel eğitimden ortaöğretime geçiş sisteminin kısaltmasıdır. Ortaokulların 8’inci sınıflarında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil dersleri için dönemsel olarak yapılan sınavlardan, iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ikincisi olmak üzere, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce her dönem ortak sınavlar yapılacaktır.

Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için 4; T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlâk bilgisi için 2 katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı (AOSP) hesaplanacaktır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır.

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında; öğrencilerin; 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları (YBP) ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı(AOSP) toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezî sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan (YEP) hesaplamasında kullanılacaktır. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

Sınav tarihleri: I. Dönem 23-24 Kasım 2016, Sınav Sonuçlarının İlanı: Ocak 2017
II. Dönem 26-27 Nisan 2017, Sınav Sonuçlarının İlanı: Haziran 2017

Sınav süreleri: Sınav saat 09:00 da başlayıp 12:00 de sona erecektir. Sınavlar 2 gün 3’er oturum olarak (1. Gün; Türkçe, Matematik, Din kültürü ve Ahlak bilgisi, 2. Gün; Fen ve Teknoloji T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı dil) uygulanacaktır. Her bir ders için 20 soru için 40 dakika süre verilecektir. Oturum aralarında 30 dakika dinlenme süresi vardır.

Sınav yeri: Öğrenciler Sınavlara kendi okulunda girecek ve sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacaktır. Yanlışlar doğrularını etkilemeyecektir.

 

TEOG ÖNCESİ ÖĞRENCİLERE ÖNERİLER

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sistemi’nin merkezi ilk sınavı MEB tarafından 23-24 Kasım 2016 tarihinde saat 09.00 ‘da gerçekleşecektir. İki gün üçer oturum olarak yapılan sınavda yirmişer soru için kırkar dakika süreniz olacaktır. Oturumlar arasında otuzar dakikalık dinlenme süresi olacaktır.

Sınavdan önce neler yapmalıyız veya yapmamalıyız?
* Hayatınıza normal akışıyla devam ediniz. Uyku düzeninizi bozmayın. Daha erken uyumaya çalışarak stres düzeyinizi yükseltmeyin.
* Beslenmenize olağan şekilde devam ediniz. Sınavdan önceki gün aşırı sıvı, katı ya da gazlı yağlı yiyecek ve içecekler tüketmemeye dikkat ediniz.
* Daha önceki merkezi sınavlar okulun son haftasına ya da okulun kapandığı için adaylara son bir kaç gün ders çalışmayın ikazlarında bulunuyorduk. Ancak bu sistemde zaten sınav okul haftası olduğundan öğrenciler o hafta pazartesi ve salı ders çalışmış oluyorlar. Son gün dilerseniz ders çalışmayın. Ancak son güne kadar deneme çözün, genel tekrarlarınızı yapınız.

Sınav sırasında nelere dikkat edeceğiz?
* Cevap kâğıdınızın size ait olup olmadığına bakın. Optik formunuzdaki AD – SOYAD, FOTOĞRAF, T.C. NUMARASI kısımlarını kontrol edin. Cevap kâğıdınızda bir yanlışlık var ise hemen sınav görevlisine haber verin.
* Soru kitapçığınıza adınızı - soyadınızı mutlaka yazın. Gözetmeninizin uyarılarını dikkatle dinleyin.
* Kendinize güvenin; dönem boyunca düzenli çalıştığınızı, yeterli sayıda ve farklı soru tiplerinde soru çözdüğünüzü hatırlayın.
* Sınav esnasında soruları tam ve dikkatli şekilde okuyun.
* Doğru cevabı bulduğunuzu düşünseniz bile tüm şıkları okuyun.
* Soruları iki turda çözünüz. İlk turda rahatlıkla yanıtlayabildiğiniz soruları çözün, çözemediklerinize veya ikilemde kaldıklarınıza uyarı işareti koyup ikinci tura bırakınız. İkinci turda ise uyarı işareti koyduğunuz soruları çözünüz.
* Değerlendirmede yanlış cevap sayısı, doğru cevap sayısını etkilemeyecektir. Bu nedenle, emin olmadığınız ya da bilmediğiniz bir soruda size en mantıklı gelen cevabı işaretleyin.
* Cevaplarınızı ya teker teker ya da bir sayfa çözdükten sonra optik kağıdınıza işaretleyin. İşaretlemelerinizi kesinlikle sınav sonuna bırakmayın.
* Sınav aralarında cevaplarınızı asla karşılaştırmayın ve sorularla ilgili yorumlar yapmayın.
Mümkünse açık alana çıkarak temiz hava alarak bir sonraki oturum için zihninizi dinlendirin.
Son olarak, çabaladığınızı, yeterince emek verdiğinizi unutmayın, sınava girecek olan tüm öğrencilerin emek ve çabalarının karşılığını almasını ümit eder başarılar dileriz.

GKV ÖZEL ORTAOKULU REHBERLİK SERVİSİ

 


 

       

Copyright Gaziantep Kolej Vakfı | 2015 | Tüm Hakları Saklıdır